sâmbătă, 25 octombrie 2014

VOLEI. Divizia A1: Stiinta Explorari Baia Mare - Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22, 13)

Meci crâncen disputat intre Stiinta Explorari si Unirea Dej, in etapa a 3-a a campionatului Diviziei A1. Si nici nu e de mirare, atâta vreme cât aceste doua echipe se cunosc foarte bine, având la activ meciuri destule de multe impreuna in ultimul interval de timp. Dupa mai bine de doua ore de joc, baimarenii s-au impus in extremis, deoarece n-au renuntat niciun moment la lupta, nici macar atunci când totul parea pierdut.

Primul set a fost dominat de Unirea pâna aproape de final (22-24). Baimarenii au salvat 4 mingi de set si s-au impus in prelungiri cu 28-26. Setul secund a avut o desfasurare asemanatoare, dejenii fijnd mereu la conducere. Desi Explorari a revenit din nou spectaculos, de la 18-24 la 22-24, oaspetii s-au impus cu 25-22.
Setul 3 a revenit destul de clar dejenilor cu 25-19. In setul 4, câstigat de baimareni cu 25-22, antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au descoperit formula câstigatoare (Râpeanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Balhaceanu, Klanac si Olar). Aceiasi jucatori au salvat situatia si in decisiv, dupa ce au fost condusi cu 13-12, setul revenind gazdelor cu 15-13.

Stiinta Explorari Baia Mare - Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22, 13)
Explorari: Raileanu, Hilarius, Graham, Pastean, Balhaceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Socaciu, Klanac, Sangrey. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
Unirea: Dascalu, Miroslavjevic, Ilic, Coasa, Dinca, Didorciuc, Kantor (libero). Antrenori: Victor Lazar si Tiberiu Szilagy
Au arbitrat: Bogdan Stoica si Benone Visan (Bucuresti). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau)

Setul I: 2-5, 5-8, 10-11, 10-14, 18-22, 21-22, 22-24, 28-26
Setul II: 3-3, 7-10, 10-15, 11-17, 15-19, 15-23, 18-24, 22-24, 23-25
Setul III: 4-4, 8-6, 8-9, 10-14, 14-22, 18-23, 19-25
Setul IV: 3-1, 7-4, 11-7, 17-12, 19-14, 22-21, 25-22
Setul V: 0-3, 4-4, 4-6, 7-7, 10-9, 10-11, 12-13, 15-13

Rezultatele etapei a treia din Divizia A1
CSM Bucuresti - CVM Tomis Constanta 1-3 (19:25, 25:23, 23:25, 16:25)
SCMU Craiova - CSVM Zalau: 2-3 (19:25, 25:22, 25:23, 22:25, 13:15)
Stiinta Explorari Baia Mare - Unirea Dej: 3-2 (28:26, 22:25, 19:25, 25:22, 15:13)
Arcada Galati - Banatul Caransebes: 2-3 (25-21, 29-31, 19-25, 25-20, 9-15)
Phoenix Simleul Silvaniei - VCM LPS Piatra Neamt: 0-3 (22:25, 20:25, 22:25)
Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti (duminica, ora 17.00, Digi 2)