sâmbătă, 25 octombrie 2014

HANDBAL. Liga Campionilor: Metz Handball - HCM Baia Mare: 34-24 (13-10)

O multime de oameni m-au intrebat sâmbata ce cred despre meciul dintre Metz si HCM Baia Mare, daca echipa noastra poate câstiga. Am spus ca ambele echipe pot câstiga, ca e important sa facem cât mai putine greseli si ca avem sansa noastra. Nici picurat cu ceara nu credeam ca vom pierde la 10 goluri diferenta si ca vom face un joc atât de slab. Cele 7 minute bune din prima repriza sunt mai degraba de trecut la capitolul “caderi Metz”.

Nu cu foarte multa vreme inainte spuneam ca portarii echipei noastre sunt in vizibila scadere de forma. Asa s-a vazut si la meciul de la Metz. Apoi, am avut mari probleme pe inter dreapta, Georgievska si Davidenko aratandu-ne de ce ne pare atat de rau de accidentarea Melinda Geiger. Rusoaica insa ne-a parut mai matura si mai eficienta, chiar daca a inceput cu doua mingi pierdute aiurea. Am mai “plâns” si pe centru, unde Luciana Marin, atât cât a jucat, n-a fost eficienta. Iar lipsa Laurei Oltean se va simti si in continuare. Sunt prea multe schimbarile pe care le fac antrenorii echipei noastre. La un moment dat eram in cinci si am asteptat o gramada pâna a venit si a cincea de pe banca, intrând imediat in amenintare de pasiv. Se simte lipsa unor interi TOP CLASS. Acestia nu sunt insa foarte greu de cumparat si extrem de scumpi.
Meciul acesta, cu 10 goluri diferenta, si cu jocul slab practicat ar trebui sa fie un mare semnal de alarma. Nu poti incasa un vapor de bani de la niste cetateni care abia au ce pune pe masa si tu sa nu oferi mare lucru.

Jocul a inceput cu ambele echipe prudente si „fricoase”, ratându-se primele patru atacuri. Primul gol vine de la Luciano, dupa care Do Nascimento rateaza un 7m. Gros inscrie, o face apoi si Baudoin pe faza a doua: 3-0 (6). Primul gol al HCM-ului vine de la Do Nascimento, din 7m. Eliza nimereste bara, apoi Gros inscrie pentru 4-1. A treia bara vine de la Marin, ne aparam mai atent, iar Eliza si Georgievska fac 4-3 (11). Do Nascimento rateaza si un al doilea 7m, mai face si macedoneanca o fortare si scorul ajunge la 9-4 (19). Buceschi cere time-out, schimba in atac si baga doi pivoti, sa tina mai jos apararea gazdelor. Arunca Marin in blocaj, apoi Ardean rateaza un contraatac, iar apoi inscrie Do Nascimento si Baudouin: 10-5 (21). Vin si cele sapte minute de glorie pentru Baia Mare, care pâna in acest moment avea 23% eficienta. Ne aparam foarte bine, golurile vin si ele si vedem pentru prima oara in vrie pe Metz. Din pacate si singura data. Se face 10-9 si avem ocazia chiar sa egalam, dar Eliza se grabeste si arunca pe lânga poarta din extrema. Kamto Njitam si Ardean duc scorul la 11-10, dupa care Marin este eliminata si luam doua goluri pe final, pe greseli individuale: 13-10 la pauza.

Foarte slab incepem dupa pauza, cu un pozitional penibil timp de cinci minute, in care n-am marcat niciodata, dar am primit patru goluri: 17-10 (35). Nu reusim sa revenim, ba mai mult, Metz mai ridica putin diferenta: 20-12 (39), 21-13 (42). Revenim din nou la sase goluri (22-16 in min. 45), dar nu pentru mult timp. Cu 10 minute inainte de final, Metz izbuteste pentru prima oara sa aiba 10 goluri: 27-17 (50). Se fac si 11 goluri de mai multe ori si meciul se termina cu 34-24, un scor extrem de greu digerabil pentru noi.

Metz Handball - HCM Baia Mare: 34-24 (13-10)
Lez Arenes Metz; spectatori 4198
Arbitri: evgheni Zotin - Nikolai Volodkov (Rusia). Delegat EHF: Berndt Dugall (Germania)
Aruncari de la 7m: 5-6 (transformate: 4-4; au ratat: Baudouin / Do Nascimento 2)
Minute de eliminare: 2-8
Metz: Laura Glauser (12 interventii, a aparat un 7m), Gervaise Pierson, Deborah Daungueuger - Ana Gros 7/8, Paule Baudouin 6/10 (4 din 7m), Jurswailly Luciano 5/6, Nina Kamto Njitam 4/6, Yvette Broch 3/3, Laura Flippes 2/2, Lara Gonzales Ortega 2/4, Grace Zaadi Deuna 2/4, Tamara Horacek 1/3, Kristina Liscevic 1/3, Claudine Mendy 1/3, Ekaterina Andriushina 0/2, Deborah Kpodar 0/1. Antrenor: Jeremy Roussel
Baia Mare: Barbara Arenhart (3 interventii, a aparat un 7m), Paula Ungureanu (2 interventii) - Eliza Buceschi 5/11 (3 din 7m), Ekaterina Davidenko 5/6, Valentina Ardean Elisei 4/9, Alexandra Do Nascimento 3/6 (unul din 7m), Timea Tatar 2/2, Camilla Herrem 2/2, Elena Georgievska 1/4, Anastasia Lobach 1/1, Adriana Nechita 1/2, Ksenia Makeeva 0/3, Luciana Marin 0/4, Gabriella Szucs, Bianca Tiron. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs

Grupa D, Liga Campionilor: HCM Baia Mare - MKS Selgros Lublin: 30-25; Larvik HK - Metz Handball: 25-20; Lublin - Larvik: 23-28; Metz - Baia Mare: 34-24
Clasament: 1. Larvik - 4p (53-43); 2. Metz - 2p (54-49); 3. Baia Mare - 2p (54-59); 4. Lublin - 0p (48-58)
Urmeaza: Baia Mare - Larvik (vineri, 31 octombrie, ora 19.00); Lublin - Metz (duminica, 2 noiembrie, 19.00)